lten

ES fondų investicijos 2014-2020 m.

D. Lašas: „Dabar mūsų projektų vykdytojai turi platesnį standartinių rangos sutarčių pasirinkimą“

2017.11.29

CPVA parengta standartinė rangos sutartis ES struktūrinių fondų projektų vykdytojams – viena iš dažniausiai naudojamų tipinių sutarčių, nes daugelio CPVA administruojamų priemonių projektų veiklų sąraše yra rangos darbai. Dabar CPVA pristato naują papildomą galimybę pasirinkti – žaliojo FIDIC sutarties pritaikymą Lietuvai, tinkamą mažesniems CPVA administruojamiems ES struktūrinių fondų projektams.

Tipiniai dokumentai – pagalba naujokams ir patyrusiems projektų vykdytojams

CPVA sistemingai dirba rengdama tipinius dokumentus mūsų projektų vykdytojams – kad turėtų nuo ko pradėti, kai nėra kompetencijų ir praktikos, kad būtų išvengiama klaidų, kad būtų taupomas visų susijusių šalių laikas. Šių tipinių dokumentų naudoti vykdytojai neprivalo, bet praktika rodo, naudoja noriai.

„FIDIC (Tarptautinės inžinierių konsultantų federacijos) parengta sutartis – labai geras užsakovo ir rangovo santykių balansas. FIDIC sutartyse sudėta geriausia tarptautinė praktika, apgalvoti turbūt visi galimi užsakovo ir rangovo santykių, jų rizikų variantai“, – pasakoja Donatas Lašas, CPVA Pažeidimų prevencijos skyriaus vyresnysis inžinierius.

FIDIC sutartys dažnai kritikuojamos dėl jų sudėtingumo. Norint jas naudoti, abiem šalims reikia būti gerai susipažinus su storosiomis FIDIC knygomis ir jų koncepcija (yra raudona, geltona, sidabrinė, auksinė, žalia ir kt.). Dažniausiai Lietuvoje naudojamos raudonosios ir geltonosios knygų sutartys dideliuose sudėtinguose projektuose, tačiau, CPVA darbuotojų nuomone, FIDIC sutartis gali būti naudojama ir mažuose.

„Žaliasis FIDIC arba oficialiai vadinama Trumpoji FIDIC sutartis yra plona knyga ir rekomenduojama nedidelės vertės inžineriniams ir statybos darbams. Šioje sutartyje sudėtos tik esminės sąlygos, atėjusios iš plačios tarptautinės praktikos“, – teigia D. Lašas.

Parengtas žaliojo FIDIC pritaikymas galės būti naudojamas lanksčiai

CPVA darbuotojai pritaikė žaliojo FIDIC sutartį CPVA projektų vykdytojams, įtraukdami pakeitimus/rekomendacijas į Konkrečiąsias sąlygas ir Taikymo pastabas. „Jas parengėme atsižvelgdami į CPVA turimą patirtį, sukauptas žinias ir tikimės, kad šis Žaliosios FIDIC sutarties pritaikymas bus vertingas“, – sako CPVA vyresnysis inžinierius, kartu su kolegomis iš visų Struktūrinės paramos departamentų skyrių rengęs šį dokumentą. Rengėjai prieš tai įvertino rangos sutarčių įgyvendinimo problemas, kylančias kiekvienos iš agentūros administruojamų sričių projektų vykdytojams.

CPVA dokumentą rengusių atstovų teigimu, pati sutartis yra universali, skirta įvairioms projektavimo ir statybos įgyvendinimo situacijoms, todėl daug vietos palikta pačiam užsakovui pasirinkti tinkamą variantą. Kaip minėta, šią sutartį nebūtina naudoti, tai – tik vienas iš rangos sutarčių pasiūlymų.

Žaliasis FIDIC Lietuvoje dar nėra plačiai naudojamas. CPVA žiniomis, iki šiol nebuvo parengta lietuviška Žaliojo FIDIC adaptacija kaip standartinis dokumentas, kuris galės būti naudojamas ES struktūrinių fondų viešojo sektoriaus projektų vykdytojų.

Parengtos žaliojo FIDIC Konkrečiosios sąlygos pristatytos ir FIDIC oficialaus atstovo Lietuvoje – įmonės „SWECO Lietuva“ atstovams bei Lietuvos statybos inžinierių sąjungai. Jų žiniomis, Trumpoji FIDIC sutartis buvo naudojama tik tam tikrais atvejais privataus sektoriaus subjektų.

Dokumentą galima rasti čia. Pastabos ir pasiūlymai dėl jo tolimesnio pritaikymo ir vystymo visada laukiami el. paštu d.lasas@cpva.lt.

 
 
Atnaujinta: 2017.11.29 13:27