Viso rezultatų: Žiūrėti visus
lt
en
En

Veiklos sritys

Kokybiškomis sveikatos priežiūros ir gydymo paslaugomis regionuose naudojasi ne tik vietos gyventojai

Kokybiškomis sveikatos priežiūros ir gydymo paslaugomis regionuose naudojasi ne tik vietos...

Tuštėjantys gydytojų kabinetai ir dėl to ilgėjančios pacientų eilės regionuose tampa rimtu iššūkiu, tačiau ligonių vadovai tiki, kad investicijos į infrastruktūrą, medikų ir slaugytojų darbo sąlygų gerinimą, įsigyjama šiuolaikiška įranga – vienas kelių, jog pacientų sveikatos priežiūros atskirtis ir darbo sąlygos medikams didmiesčiuose ir regionuose nyktų, o norėdami gauti pagalbą vietos gyventojai nebūtų verčiami vykti šimtus kilometrų, mat čia pat, jų mieste ar miestelyje, pagalba yra prieinama tada, kai labiausiai reikia.

Specialistai pripažįsta: kokybiška sveikatos priežiūra – ne vien perdažytos palatų sienos ar atnaujinti priėmimo skyriai. Itin svarbu šiuolaikinė medicinos įranga ir profesionalūs darbuotojai, gebantys ja naudotis. O įvairios būtinosios medicinos paslaugos (onkologinių ligų prevencijos, ankstyvosios ligų diagnostikos ir gydymo, specializuotos pagalbos) taip pat turi būti prieinamos pažeidžiamiausioms grupėms: neįgaliesiems, vaikams, pavojingomis ligomis sergantiesiems bei gretutinių ligų turintiems senjorams. Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų parama pastaraisiais metais skiriama sveikatos priežiūros paslaugų regionų savivaldybėse prieinamumui ir kokybei gerinti, kuriant ir plečiant tam reikalingą infrastruktūrą, kuomet ne tik įsigyjama reikiama įranga, bet ir įrengiamos šiuolaikiškos darbo vietos medikams bei kokybiškas palatos pacientams. Neįgalieji dėl neįrengtų pandusų, nepritaikytų liftų ar per siaurų koridorių durų bei kitų apribojimų ilgą laiką net negalėjo patekti į kai kurias regionų gydymo įstaigas. Šiuo metu didžiojoje dalyje tokių pastatų jau įrengta judėjimą palengvinanti infrastruktūra, todėl pilnaverčių paslaugų suteikimas žmonėms su negalia tapo dar prieinamesnis.

Daugelyje savivaldybių jau geriau rūpinamasi ir vaikų sveikata, jie priimami atnaujintose ir šiuolaikiškai sutvarkytose gydymo įstaigų patalpose, pro kurių langus nebešvilpia vėjas, o gydytojų konsultacijų galima laukti specialiai tam sukurtose žaidimams skirtose erdvėse. Personalas vaikų ligų diagnostikai ir gydymui taip pat įsigyja naujausią įrangą, todėl vis dažniau regionų gydymo įstaigose pagalba mažiesiems ligoniams suteikiama efektyviai ir kokybiškai.

Geriausias sėkmingos veiklos regione pavyzdys yra Tauragės ligoninė, kurios paslaugomis naudojasi ne tik Tauragės rajono gyventojai, bet pacientų atvyksta ir iš kitų Lietuvos regionų (Pagėgių savivaldybės, Šilalės, Jurbarko, Šilutės rajonų), taip pat iš užsienio. Šios ligoninės Viešųjų pirkimų vyriausioji specialistė, projektų vadovė Regina Gudjonienė atviravo: susirgę vaikai turėtų gauti kokybišką pagalbą bei būti gydomi tinkamomis sąlygomis ir tokioje aplinkoje, kurioje gerai jaustųsi ir nebijotų. Prieš kelerius metus tokią, jau senai planuotą aplinką, pavyko sukurti ir Tauragės ligoninėje. Iki tol dėl pasenusios infrastruktūros sveikatos priežiūra vaikams nebuvo pakankamai kokybiška ir prieinama. Tačiau, sėkmingai įgyvendinus ES lėšomis remiamą projektą, buvo sutvarkytas vaikų ligų skyrius, atskirti pacientų, laukiančių ambulatorinių ir stacionaro paslaugų, srautai, įrengti atskiri gydytojų kabinetai, nupirkta vaikų ligų gydytojams būtina įranga. Dabar vaikų ligų skyrius ne tik užtikrina puikias darbo ir gydymosi sąlygos pacientams, bet ir atrodo žaismingai.

Pandemijoms būtina ruoštis iš anksto

Prieš daugiau nei metus prasidėjusi COVID-19 pandemija taip pat išryškino ir sveikatos priežiūros paslaugų teikimo iššūkius regionuose, kurie iki tol nebuvo spręsti. Tad sveikatos priežiūros įstaigoms ypatingai aktuali tapo įranga bei apsaugos priemonės, skirtos ūmių infekcinių ir lėtinių kvėpavimo takų ligų gydymui, valdymui ir kontrolei. Tauragės ligoninė ir šioje srityje taip pat turi ambicingų planų: modernizuoti ir plėsti reanimacijos-intensyviosios terapijos skyrių, atnaujinti gyvybiškai svarbią įrangą, kiek įmanoma labiau pagerinti sąlygas sunkiai dirbantiems medikams. „Šiuo metu reanimacijos-intensyviosios terapijos skyriaus plotas per mažas, kas ypač išryškėjo susidūrus su pandemija. Manome, kad taip pat tikslinga plėsti priėmimo skyrių, įrengiant papildomų patalpų, skirtų izoliuojamiems pacientams. Mobilieji nameliai šalia gydymo įstaigos, kurie atsirado prasidėjus pandemijai, ir kur pacientai šiuo metu izoliuojami, ateityje turėtų virsti moderniomis patalpomis. Mat infekcijos keičia viena kitą, tad jų pavojus visada egzistuoja“, – kalbėjo R. Gudjonienė.

Daroma viskas, kad būtų galima senti oriai

Regionuose kasmet auga vyresnių pacientų, kuriems reikalingos specializuotos geriatrijos paslaugos, skaičius, tačiau tik reta ligoninė galėtų pasigirti reikiama infrastruktūra. Tokius pacientus įprastai gydant bendro pobūdžio ligoninės skyriuose nesprendžiamos pamatinės problemos, o rezultatai ne tokie, kokių tikimasi. Nors ir neturėdami reikalingų patalpų geriatrijos stacionarinėms paslaugoms teikti, Tauragės ligoninės vadovai nepabūgo imtis ambicingo projekto – reikalingą priestatą pasistatyti. Statybų darbai beveik baigti, nupirkta praktiškai visa būtina įranga. „Geriatrijos paslaugomis galės naudotis visi vyresni nei 60 metų žmonės, sergantys ne viena liga, bet ir gretutinėmis ligomis. Tokių pacientų kasmet daugėja. Bus išspręsta labai svarbi problema. Kadangi teiksime stacionarines geriatrijos paslaugas, turime galimybę įsigyti visą būtiną ir reikalingą įrangą, skirtą pacientų reabilitacijai, taip pat diagnostikos įrangą, galinčią nustatyti pacientų pusiausvyros sutrikimo problemas. Skyrius bus ne tik gražiai atrodantis, jame bus įdiegta naujausia įranga“, – komentavo pašnekovė. Kalbant apie sveikatos priežiūrą regionuose, dažnai pabrėžiamas gydytojų specialistų trūkumas. Kai kurie darbo regionų ligoninėse atsisako motyvuodami nepakankamai kokybiška infrastruktūra, nesudaromomis galimybėmis tobulintis. Tauragės ligoninės atstovė sutinka: gydytojai privalo tobulėti, kad nesijaustų dirbantys periferijoje, tad labai svarbu jiems užtikrinti kokybiškas darbo sąlygas bei galimybę naudotis moderniausia ir tobulėti leidžiančia įranga.

Perkama reikalinga įranga

„Kokią įrangą įsigysime iš ES paramos lėšų, planuojame labai atsakingai, vertiname, ko gydytojams labiausiai trūksta, kokia įranga blogiausios būklės“, – paaiškino R. Gudjonienė. Štai, pavyzdžiui, Tauragės regione nebuvo teikiamos ambulatorinės reabilitacijos paslaugos. Įstaiga cokoliniame aukšte įrengė ambulatorinės reabilitacijos skyrių. Svarbiausia jame – vertikalioji vonia pacientų reabilitacijai, taip pat kita pacientams būtina įranga. Ši paslauga ligoninėje labai populiari, taigi, investicijos išties pasiteisino. Gyvybiškai svarbus ligoninei buvo ir kompiuterinės tomografijos aparatas, kurį taip pat pavyko nusipirkti, modernia įranga aprūpintos ir operacinės. Jei prieš keliolika metų svarbiausios problemos, kurias reikėjo spręsti ligoninei, buvo prastos būklės pastatai, šaltos patalpos, iš sovietmečio paveldėta įranga, nepatenkinti darbuotojai bei pacientai, tai šiuo metu ligoninės prioritetas jau kitas – dar labiau plėsti ambulatorines, dienos chirurgijos, dienos stacionaro paslaugas, gerinti jų kokybę. Šiandien ne tik Tauragės, bet ir kitų Lietuvos regionų gyventojai gali būti ramūs, nes nutikus nelaimei jie vietos sveikatos priežiūros ir gydymo įstaigose tikrai gaus kokybiškas paslaugas, kurios yra tokios pat profesionalios kaip ir didmiesčiuose.

„Integruojanti infrastruktūra“ – VšĮ Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) inicijuota komunikacijos kampanija, kuria siekiama suteikti gyventojams daugiau žinių apie Lietuvos regionuose ES fondų lėšomis atnaujintos ar sutvarkytos infrastruktūros teikiamas galimybes ir privalumus. Projektas finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis.

Lrytas.lt straipsnis

Palikti atsiliepimą
En